Londýn-Brighton

Přál bych to každému, komu se líbí historická vozidla. Archy Noemovy, dalo by se říct. Rok výroby maximálně 1904. Jezdí se jako připomínka zrušení praporkového zákona v roce 1896, kdy do té doby musel před jedoucím automobilem kráčet muž s červeným praporkem oznamující ostatním, že se blíží nebezpečí v podobě automobilu.

Pokud se vypravíte na start tohoto závodu v Hyde parku v Londýně, je třeba si hodně přivstat. Vozidla se shromažďují už kolem šesté hodiny ranní, startuje se v sedm a něco málo po osmé je všechno pryč. Obdivuhodná je nejenom kuráž účastníků vydat se na trasu dlouhou cca 90 km ve vozidlech starších sta let, ale i to, že je třeba tuto vzdálenost ujet ve frišném počasí, kdy je ráno kolem 4 stupňů a před rozmary počasí jezdce chrání deka přes kolena. Zima totiž je, i když jen tak stojíte na kraji silnice a jediné, co vás zahřívá je mávání na kolemjedoucí popř. rytmické podupávání o chodník. Cíl je pak na promenádě města Brighton na pobřeží kanálu La Manche, kam motorové kočáry, auta všemožných značek a trojkolky DeDion upalují docela svižným tempem. Kromě vizuálního zážitku, je zážitkem i slyšet, jaké zvuky se ze silnic ozývaly před sto lety – je to všelijaké ťapání, syčení, klapání, dusot, těžké oddychování, ale i zvuky blížící se výbuchům spalovacích motorů, jaké jsou známé z pozdějších dob. Pokud se odhodláte, máte jedinečnou šanci vidět, slyšet a přivonět.

Martin Simota

Odkaz na pořadatele: http://www.veterancarrun.com/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice aktuality a jeho autorem je Martin Simota. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.