Věříte? Nevěříte? Věřte! Jsou mezi námi. V našem klubu. Jedinci, kteří si řeknou, že pojedou z Prahy do Osaky. Jak? 63 let starou Škodou Octavií po vlastní ose. Jaká je to vzdálenost? 16 000 km po silnici plus tři trajekty.
Máme možnost nahlédnout do zákulisí, jak probíhá příprava před odjezdem. Pojďte s námi sledovat, jak vše dopadne. Věříte, že se to povede a že vyjedou a dojedou? Oni věří.
Jak probíhá další příprava Škody Octavia na cestu do Ósaky?
Na další návštěvu přípravy jednoho z vozidel na cestu do Ósaky jsme byli pozvání do Plzně, res. do učňovského střediska APB Plzeň, kde symbolicky první jarní den probíhal rozvod a svatba zároveň v jednom dni. Proč rozvod? Sejmutí karoserie z pomocného rámu a osazení karoserie zpět na původní již zrenovovaný podvozek. Ze svatby jsme obdrželi několik fotografií.
Automobily s rámem, jako byla Škoda Octavia, se vyznačovaly homogenitou rámu a karoserie, tedy konstrukcí, kdy rám s motorem, převodovkou a rozvodovkou je jeden samostatný celek a karoserie s ovládáním podvozku a elektrickou instalací a komfortem pro cestující je druhý samostatný celek.
Spojení obou těchto částí je pouze přes 28 míst, jako jsou silentbloky karoserie, zadní tlumiče, přívod benzínu, ovládání plynu, spojky a brzdy, řídicí tyč, dvě táhla řazení, náhon tachometru a asi osm kabelů na baterii, dynamu, motoru a brzdovém spínači.
Jak dlouho může tato výměna karoserie trvat? Věřte nebo ne, tři a půl hodiny i s instruktáží pro učně.
Další týden jsme byli pozváni na první nastartování a první projížďku. Motor byl přednastaven, takže chytnul hned a krom dvou měřičů tlaku oleje, ampérmetru a voltmetru vlastně běžné nastartování.
Více o expedici ROBOT Ósaka 2025 se dozvíte na: